W dniach 12-13 lutego 2024 mieliśmy przyjemność odbyć szereg spotkań w Województwie Zachodniopomorskim. Rozmowy z przedsiębiorcami, podmiotami systemu edukacji oraz przedstawicielami administracji skupiały się wokół wyzwań związanych z falą innowacyjności opartą o technologie sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, big data itp. Zapewnienie kadr posiadających umiejętności i kwalifikacje niezbędne na zmieniającym się rynku pracy jest wspólnym celem wszystkich tych podmiotów i obowiązkiem związanym z funkcjonowaniem naszej Rady. Duża część dyskusji związana była z wdrażaniem regionalnych inteligentnych specjalizacji (IS), w tym przede wszystkim w obszarze technologii i usług przyszłości oraz pomysłom jak zapewnić uczniom, studentom i osobom dorosłym dostępność do niezbędnych kwalifikacji.
W założeniu dokumentu „INTELIGENTNE SPECJALIZACJE WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO” opracowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Wydział Zarządzania Strategicznego Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Szczecin 2022, proces wdrażania IS jest częścią̨ składową systemu monitorowania „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Zachodniopomorskiego 2030”. Specjalizacja TECHNOLOGIE I USŁUGI PRZYSZŁOŚCI zgodnie z opisem zawartym w strategicznych dokumentach spełnia m.in. następujące kryteria:
- zapewnia zdolność́ wykorzystywania posiadanej wiedzy, technologii i potencjału organizacyjnego do sukcesywnego rozszerzania działalności i uruchamiania nowych usług i rozwiązań́ technologicznych,
- przygotowuje do wdrażania innowacji, kreuje prorozwojową postawę kadry zarządzającej i skłonność do podejmowania perspektywicznych inicjatyw i wyzwań́ przez odpowiednio dobrane zespoły specjalistów.
Wyzwaniem wdrożeniowym dla tej IS jest zbudowanie powszechnej reputacji rynkowej działań innowacyjnych oraz wydajnego systemu rekomendacji. Rozwijanie dziedzin opartych o tzw. technologie jutra m.in. sztuczną inteligencję i automatyzację procesów biznesowych wskazywane jest jako kluczowy wskaźnik rezultatu.