Menu Zamknij

ZSK to działa! – relacja

W czwartek, 1 lutego odbyła się konferencja „ZSK to działa!” zorganizowana przez Sektorową Radę ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. To już kolejna wspólna inicjatywa podjęta w partnerstwie z DODN.

Wydarzenie zgromadziło blisko stu gości – przedstawicieli samorządów z wydziałów zajmujących się edukacją, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz reprezentantów instytucji otoczenia rynku pracy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie.

Celem spotkania było zaprezentowanie możliwości wykorzystania kwalifikacji rynkowych we wdrażaniu regionalnych strategii edukacyjnych oraz w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Piotr Fałek – Przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe oraz Katarzyna Pawlak-Weiss – Dyrektor DODN we Wrocławiu.

Główną część wydarzenia stanowiły rozmowy z zaproszonymi gośćmi – osobami, dla których zdobycie kwalifikacji wolnorynkowej ZSK stanowiło punkt zwrotny na zawodowej drodze. Opowiedzieli oni o motywacji, która była motorem do zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności, doświadczeniach związanych z kursem przygotowującym do uzyskania kwalifikacji oraz egzaminem. Sednem każdego z wystąpień były jednak dalsze losy zaproszonych osób. Opowiadali oni o nowych możliwościach pracy i rozwoju zawodowego, które otworzyło przed nimi zdobycie certyfikatu ZSK. Każda z historii była niezwykle inspirująca i pokazywała różne perspektywy: ucznia, który rozwija swoją firmę (Gabriel Buczak), nauczyciela historii, który stał się specjalistą od stolarki budowlanej (Ireneusz Szlendak), absolwenta szkoły ponadpodstawowej, który zdobył wymarzoną pracę (Dariusz Kiołbasa, który wspólnie ze swoim szefem kuchni Mateuszem Szpytmą opowiadał o pracy w restauracji Lala w Pałacu Brunów) oraz urzędniczki, która rozwija swoją działalność w zakresie grafiki komputerowej i w swojej pracy zachęca do wdrażania w szkołach kwalifikacji rynkowych (Paulina Frątczak). Wszystkie wystąpienia wzbudziły duże zainteresowanie osób zgromadzonych na widowni z uwagi na wymiar praktyczny i niezwykłość historii.  

Spotkanie stało się również okazją do zaprezentowania możliwości jakie dają w kształceniu zawodowym nowoczesne technologie. Specjaliści pokazali jak wspierać nabywanie kwalifikacji rynkowych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, grywalizacji, mikro poświadczeń i sztucznej inteligencji. Dzięki streamingowi z gogli VR zaproszeni gości mogli zobaczyć środowiska treningowe dla wybranych kwalifikacji „od środka” i przekonać się jakie dają możliwości we wspieraniu procesu dydaktycznego.

Ostatnią część wydarzenia stanowiła prezentacja rekomendowanej struktury projektów mających na celu jak najszersze działania systemowe w zakresie rozszerzania kwalifikacji uczniów i studentów oparta o formułę 3 kwalifikacji ZSK dla każdego ucznia/studenta. Koncepcję przedstawił Piotr Fałek – Przewodniczący SRK poprzedzając ją swoją refleksją na temat zmian w przyszłości umiejętności, w które muszą być już teraz wyposażani uczniowie oraz słuchacza studiów.

Karolina Dziuba – Project Manager w firmie Syntea na koniec spotkania zaprezentowała 5 projektów edukacyjnych, które ruszyły właśnie na Dolnym Śląsku, realizowanych z 7 powiatami i ponad 20 szkołami ponadpostawowymi, w których uczniowie jako pierwsi w kraju będą mogli skorzystać z tak kompleksowego wsparcia obejmującego kwalifikacje ZSK, mikrodoświadczenia, VR, grywalizację oraz nowoczesne doradztwo zawodowe.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wydarzenia. Wkrótce ukaże się również krótki film podsumowujący konferencję.

Skip to content