Dziewiąta konferencja „Przyszłość kwalifikacji w sektorze Nowoczesne Usługi Biznesowe” odbyła się 25 października w Bydgoszczy. Partnerem wydarzenia było Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oddział w Toruniu oraz Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewoda oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący SRKNUB Piotr Fałek, wprowadzając zebranych gości w ideę działania sektorowych rad oraz wizję budowania współpracy na linii samorząd-pracodawcy-edukacja w celu dostarczania kwalifikacji .
Następnie Edyta Wiwatowska, Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. zaprezentowała sektor nowoczesnych usług dla Biznesu na przykładzie Bydgoszczy. Oprócz danych na temat branży omówiła ciekawe inicjatywy podejmowane przez sektor oraz wsparcie dla firm ze strony agencji.
W kolejnym wystąpieniu Justyna Kotolińska, Kierownik Oddziału Zamiejscowego w Bydgoszczy, WUP w Toruniu omówiła sytuację na kujawsko-pomorskim rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem sektora.
Na przykładzie projektów realizowanych przez Miasto Grudziądz Kamila Melkowska-Lemke, Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Grudziądz zaprezentowała jak samorząd może wspierać szkoły ponadpodstawowe w zdobywaniu nowych kwalifikacji rynkowych włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Robert Preuss, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy z kolei z ogromna pasją opowiedział o tym jak wygenerować zainteresowanie nauczycieli i uczniów projektowaniem i drukowaniem 3D? Zwrócił uwagę na przyszłość tej technologii i potrzebę jej wdrażania już w szkołach podstawowych.
Możliwości rozszerzania podstawy programowej o nowe umiejętności oraz kwalifikacje rynkowe zaprezentowała Iwona Andrzejewska z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
W drugiej części konferencji zostało zaprezentowane środowisko VR umożliwiające przygotowanie do uzyskania kwalifikacji rynkowych włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz odbył się panel dyskusyjny „Współpraca edukacji i biznesu w kontekście rozwoju kompetencji jutra”. Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się: dr Mariusz Barczak, Dyrektor Instytutu Ekonomii, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Lidia Czerwińska, Wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, Joanna Gasek, Zastępca Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych, Kierownik Oddziału w Toruniu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Radosław Ratajczak, CEO, SHOPA, Romuald Meyer, Dyrektor Zarządzający, Pomorska Grupa Konsultingowa oraz dr Krzysztof Matela, Strategie dla biznesu. Prowadzona między uczestnikami panelu dyskusja była najbardziej żywą i dynamiczną ze wszystkich dotychczasowych spotkań, co jest dowodem na wyzwania w godzeniu oczekiwań pracodawców i uwarunkowaniami formalnymi w jakich działa system edukacji. Pomimo różnych zdań i opinii jednak wspólnym celem, który dał się usłyszeć w głosach gości była potrzeba rozwijania kompetencji przyszłości.
Po stacjonarnej części spotkania odbyły się warsztaty online poświęcone praktycznym aspektom współpracy jednostek edukacyjnych z sektorem NUB w celu budowania kadr dla nowoczesnych usług biznesowych, funduszom na kompetencje dla sektora NUB oraz ZSK jako narzędziu budowania kompetencji w sektorze NUB.
Prezentacje do pobrania
- Megatrendy, czas zmian, szanse i możliwości rozwoju Lubuskiego i Polski
- Sektor Nowoczesnych Usług dla Biznesu na przykładzie Bydgoszczy
- Sektor NUB, a kujawsko-pomorski rynek pracy
- Jak wygenerować zainteresowanie nauczycieli i uczniów projektowaniem i drukowaniem 3D?
- Kompetencje jutra w szkołach kujawsko-pomorskiego